Dlaczego analiza warunków transakcji jest taka ważna
Warunki transakcji co do zasady określane są na etapie jej planowania. Często jednak strony nie biorą pod uwagę przepisów z zakresu cen transferowych. Problem pojawia się wtedy, gdy trzeba zweryfikować czy warunki te są na poziomie rynkowym.
Zgodnie z przepisami w zakresie podatków dochodowych podmioty powiązane są zobowiązane zawierać między sobą transakcje na warunkach, na które zgodziłyby się podmioty niepowiązane. Jest to nadrzędna zasada w cenach transferowych, a obowiązek jej stosowania nie zależy od żadnych limitów.
Oznacza to, że obowiązuje ona zawsze, bez względu na wartość transakcji czy jej rodzaj. Jednak praktyczne zastosowanie tej zasady nie zawsze jest proste. Wiąże się bowiem z koniecznością zidentyfikowania i określenia czynników, które pozwalają na jej prawidłowe zastosowanie. Wśród nich są warunki analizowanej transakcji.
Jaki jest cel analizy
Prawidłowe zidentyfikowanie warunków transakcji między podmiotami powiązanymi to klucz do sukcesu. Od tego zależy bowiem właściwe określenie profili funkcjonalnych uczestników transakcji, a co za tym idzie pełnionych przez nie funkcji, angażowanych aktywów oraz ponoszonych ryzyk. Te z kolei wpływają m.in. na sposób rozliczenia takiej transakcji czy zasadności ustalenia wynagrodzenia oraz jego wysokości.
Poza tym, że warunki transakcji są istotne z punktu widzenia planowania transakcji oraz jej „elementów” składowych, mają one również duże znaczenie i wpływ na analizę cen transferowych sporządzaną w zakresie takiej transakcji. Od warunków transakcji zależy przede wszystkim to:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta